ZAREJESTRUJ     ZALOGUJ
Polskie Stowarzyszenie Groomerów

Polacy na konkursach w Europie

Erfurt, Niemcy, International Grooming Competition 2015

Na międzynarodowy konkurs groomerski w Erfurcie, organizowany przez Deutsche Groomer Vereinigung 20-21.06.2015 z Polski pojechały tylko dwie osoby. Eliza Tomczak wystąpiła w kategorii Inne Czyste Rasy w klasie championów oraz w kategorii Pudle i z morelowym, miniaturowym pudlem zajęła
2 lokatę na jedenastu startujących. Bogusław Widera wystąpił również w kategorii Pudle.

erfurt    erfurt
erfurt


Barcelona, Hiszpania, World Team Competition 2013

12/13 października 2013 w Barcelonie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Świata w strzyżeniu psów. Impreza zgromadziła uczestników z całego świata. Do konkurencji stanęło 16 drużyn: z Belgii, Holandii, Niemiec, Rosji, Francji, Nowej Zelandii, USA, Anglii, Republiki Czeskiej, Hiszpanii, Włoch, Australii, Kanady,Szwajcarii,Chin. Nie zabrakło również reprezentacji Polski w składzie Eliza Tomczak - kategoria strzyżenie, Małgorzata Świstek - kategoria pudle, Zygmynt Stelmach - kategoria spaniele, Krzysztof Moskwa - kategoria trymowanie sponsorowanej przez firmę Aesculap. Zawodnicy reprezentacji Polski to uczestnicy Międzynarodowych Konkursów w strzyżeniu psów na których zdobyli najwyższe laury. Sześciu sędziów oceniało pracę zawodników i ostatecznie tytuł Zwycięzcy Świata zdobyła reprezentacji USA. Pozostałe miejsca na podium zajęła reprezentacja Francji, Rosjii, Hiszpanii, Australii i Włoch.

Oto nagranie przebiegu Drużynowych Mistrzostw Świata WORLD TEAM COMPETITION BARCELONA, 13.10.2013.


 

Podczas Mistrzostw Świata uczestnicy mogli wziąć udział również w konkurencji indywidualnej Artero Grooming Competition oraz wielu seminariach prowadzonych przez Mistrzów gromingu i wybitnych znawców prezentowanych ras.


Mediolan, Włochy, Milangroom and the Oster European Tournament of Champions 2013

Dnia 6 i 7 kwietnia 2013 odbył się jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w strzyżeniu psów Milangroom organizowany przez przewodniczącego EGA Umberto Lehmana.
W konkursie uczestniczyło około 100 zawodników z wielu krajów Europy. W związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w Barcelonie w październiku br, do udziału w konkursie zgłosiły się całe drużyny w tym Artero Team z Hiszpanii, Groom Team z Polski, German Team z Niemiec, Italian Team z Włoch.

Grono sędziowskie:

 • President - Umberto Lehmann
 • Eve Raison
 • Sue Zecco
 • Denys Lorrain
 • Ferruccio Soave
 • Monique Janssens

W tym roku Polskę reprezentowali (w kolejności alfabetycznej):

 • Anna Krauze w kategorii początkujący
 • Krzysztof Moskwa w kategoriach trymowanie i Spaniele i Setery
 • Adam Ptaszek w kategorii intermediate
 • Zygmunt Stelmach w kategorii Spaniele i Setery
 • Małgorzata Świstek w kategorii Pudle
 • Eliza Tomczak w kategorii trymowanie
 • Bogusław Widera w kategoriach trymowanie i Pudle
 • Milena Zygadło w kategoriach intermediate i commercial

W tak licznej stawce i w tak doświadczonym gronie zawodników do najwyższych miejsc nominowani zostali:

 • Eliza Tomczak - kategoria trymowanie w klasie championów zajęła 2 miejsce z airedale terrierem (25 startujących)
 • Zygmunt Stelmach - kategoria Spaniele i Setery w klasie championów zajął 3 miejsce z cocker spanielem amerykańskim (15 startujących)

Wszystkim uczestnikom Międzynarodowego konkursu Milangroom (EGA) gratulujemy!!!

W niedzielę odbył się prestiżowy konkurs dla najlepszych groomerów Europy, najliczniej obsadzony Oster European Tournament of Champions

Organizowane mistrzostwa Invitational Turnament of Oster in Europe zgromadziły wielu najbardziej utytułowanych zawodników z Europy (championów) biorących udział w tym konkursie wyłącznie na zaproszenie organizatora - firmy Oster - za szczególne wyróżnienia i dotychczasowe osiągnięcia w groomingu europejskim.
Wszyscy zaproszeni czyli 45 zawodników z Rosji, Hiszpanii, Niemiec, Belgii, Holandii, Polski, Włoch starowali jednocześnie w czterech kategoriach: Pudle, Spaniele, Czyste Rasy i Trymowanie.

oster    oster

Eliza Tomczak z Kerry Blue Terrierem i Krzysztof Moskwa z Lakeland Terrierem wybrani zostali do finałowej szóstki !!
Udział brali również Zygmunt Stelmach i Bogusław Widera.
Ostatecznie Zwycięzcą Oster Show został Louis Mmartin Del Rio z foksterierem.

oster13

Sędziowali: President of Jury Umberto Lehmann, Marco Marastoni, Sue Zecco oraz Monique Janssens

Wielkie gratulacje dla wszystkich zawodników z Polski za zaprezentowanie swojego talentu i wytrwałości (konkurs - start wraz z oceną sędziowską trwał 6 godzin!)


Praga, Czechy, Pragobest 2012

7 października 2012 odbył się po raz 16 najstarszy konkurs w strzyżeniu psów w Europie. Do tej pory konkurs miał charakter kameralny. W tym roku konkurs zaszczycili swoją obecnością zawodnicy z wielu krajów Europy (Włochy, Hiszpania, Polska, Austria, Niemcy, Słowacja, Belgia) walcząc o jak największą ilość punktów potrzebnych w ogólnej punktacji kwalifikującej do uczestnictwa w drużynowych mistrzostwach świata w Barcelonie w 2013 roku. Uczestnicy startowali m.in w czterech głównych kategoriach trymowanie, spaniele, pudle i czyste rasy.

Nie zabrakło uczestników z Polski. W kategorii trymowanie udział wzięli: Wiesława Latoś, Eliza Tomczak, Krzysztof Moskwa i Zygmunt Stelmach. Konkurencja obejmowała 19 zawodników. Krzysztof Moskwa wziął również udział w kategorii spaniele, startując w otoczeniu członków reprezentacji Włoch m.in Judith Kamerasa.

W tak licznej stawce uczestników na najwyższym poziomie europejskim Eliza Tomczak trymując Airedale Terriera zajęła 3 miejsce, a najwyższe podium Zygmunt Stelmach trymując Fox Terriera. Do wielkiego finału stanęli Judith Kamerasa (spaniele), Zygmunt Stelmach (trymowanie), Marco Marastoni (czyste rasy), Corinna Verschuren (pudle).

Sędziowie w składzie: Umberto Lehman (Włochy), Romana Kania (Czechy) .... wręczyli tytuł BEST IN SHOW Zygmuntowi Stelmachowi reprezentującemu kategorię spaniele w Groom Team Poland. Gratulujemy!

Fotorelacja z Pragi


Stadtroda, Niemcy, Aesculap - German International Grooming Competition, 2012

Kolejny sukces członków Reprezentacji Polski, tym razem w konkursie indywidualnym Aesculap - German International Grooming Competition, który odbył się 06 - 07 października 2012 w miejscowości Stadtroda w Niemczech.

Eliza Tomczak w sobotę w klasie championów w kategorii inne czyste rasy zajęła I miejsce z Kerry Blue Terrierem a w niedzielę w klasie otwartej w kategorii trymowanie powtórzyła swoje osiągnięcie i wywalczyła I lokata z Airedale Terrierem.

Tomczak Stelmach Moskwa

Zygmunt Stelmach w klasie otwartej w kategorii spaniele po raz kolejny zdobył złoty medal.

Krzysztof Moskwa zajął 2 miejsce w klasie championów w trymowaniu z Lakelandem a 1 miejsce w championach w kategorii spaniele.

Naszym groomerom gratulujemy sukcesów!

Sędziowali:

 • Umberto Lehmann, President EGA
 • Kitty Ponnet
 • Romana Kania (Divisova)

Dziękujemy Anke Schafer za organizację i gościnność oraz firmie Aesculap za patronat nad konkursem.

Fotorelacja tutaj


Kortrijk, Belgia, Groomania 2012

Sukcesem Bogdana Widery było 1 miejsce w klasie otwartej w trymowaniu. Krzysztof Moskwa w championach w trymowaniu trzeci.

Widera

Najlepszy team to Hiszpania, BIS Hiszpan Luis Martin Del Rio a najlepszy groomer Nathalie Bourgeois - Francja

Obsada sedziowska: Nathalie Mathieu, Sergio Villasante, Eve Raison, Lehman Umberto, Biagio Cellamare, Valerie Loubet, Alison Rogers, Alain Treins, Piccionetti Chiara, De Munter Rony.

Zapraszamy do galerii!


Master Show Bellaria (Rimini) 2012

Po raz kolejny Włochy okazały się szczęśliwe dla Krzysztofa Moskwy na MIĘDZYNARODOWYCH ZAWODACH MASTER SHOW 2012 w Bellarii (Rimini).

Został nominowany w dwóch kategoriach: trymowanie z Lakeland Terrierem oraz spaniele i setery ze Spanielem Angielskim zajmując pierwsze lokaty znalazł się w ścisłym finale z Pudlem ostrzyżonym przez Irene Ferrato oraz Bedlington Terrierem Patrizi Bon i zdecydowanie wygrał BIS.

Gratulujemy Krzysztofowi i życzymy dalszych sukcesów.

Pozostałym uczestnikom też poszło bardzo dobrze. Eliza Tomczak została doceniona za doskonałe wyczucie formy Airedale Terriera otrzymując wyróżnienie "Best feeling", a Adam Ptaszek zajął II lokatę startując w klasie początkujących.

Ogromne gratulacje dla wszystkich uczestników!!!!!

Zaszczyt sędziowania przypadł:

 • PAOLA ACCO (przewodnicząca jury),
 • EMILA DIAZ,
 • UMBERTO LEHMANN,
 • ALAIN TREIS,
 • FERRUCIO SOAVE oraz
 • CIRO CORAGGIO.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z występu.


Animology Dog Grooming Championship Nitra 2012 / Słowacja 2012

Polskę reprezentowali:

 • Katarzyna Palka,
 • Milena Zygadło i
 • Zygmunt Stelmach.

W kategorii Czyste Rasy i Mieszańce - klasa ta była połączeniem klas Czyste Rasy i Work Shop - nominowani zostali Polacy z Polskiego Stowarzyszenia Groomerów:

 • lokata 1 Katarzyna Palka - pomeranian, styl pet grooming,
 • lokata 2 Milena Zygadło - bearded collie, styl pet grooming,
 • lokata 3 Zygmunt Stelmach - bedlington terrier, czyste rasy.

W klasie setery i spaniele pierwsze miejsce zajął Zygmunt Stelmach. Otrzymał również dodatkowe wyróżnienie jako najbardziej wszechstronny groomer konkursu oraz wywalczył z amerykańskim cocker spanielem drugą lokatę na BIS.


Foto Wioleta Stelmach.

Międzynarodowy konkurs w strzyżeniu psów / Oster European Invitational Tournament of Champions / Genk Belgia 2012

12 maja 2012 r odbył się kolejny Międzynarodowy konkurs w strzyżeniu psów w Genk organizowany przez Belgian Grooming Association, które tak jak Polskie Stowarzyszenie Groomerów jest jednym z 16 należących do European Grooming Association. W konkursie uczestniczyli groomerzy z całej Europy oraz członkowie drużyn reprezentujących poszczególne kraje na drużynowych Mistrzostwach Świata w Strzyżeniu Psów. Nie zabrakło także członków reprezentacji Polski. Eliza Tomczak startowała w trymowaniu z Airedale Terierem w klasie otwartej oraz z Kerry Blue terrierem w klasie championów zdobywając nagrodę specjalną i wyróżnienie za pracę wykonaną na Airedale Terrierze. Krzysztof Moskwa w klasie championów trymował Lakeland Terriera i Cocker Spaniela Angielskiego. Bogusław Widera wystartował w dwóch kategoriach pudle i strzyżenie czystych ras zdobywając 2 brązowe medale.

W konkursie wzięło udział wielu znanych sędziów groomingu, podnosząc znacznie poziom zawodów i zaszczycając je swoją obecnością.

Zdjęcia z występu

Po raz pierwszy w Genk odbył się najważniejszy w Europie Oster European Invitational Tournament Of Champions. Na Turniej Championów firma Oster zaprasza groomerów wysokiej klasy, którzy startując w konkursach byli już na najwyższym miejscu na podium. Do grona wyróżnionych zaproszono Elizę Tomczak występującą w kategorii Pure Breeds Scisoring Elite, Krzysztofa Moskwę w kategorii Handstripping Elite i Zygmunta Stelmacha w kategorii Spaniele Elite. W turnieju starowało 30 championów. Do finałowej szóstki zakwalifikował się Krzysztof Moskwa prezentując Lakeland Terriera. Obu konkursom towarzyszyły niesamowite emocje rywalizacji z najlepszymi groomerami Europy.

Zdjęcia z występu


Międzynarodowe Zawody Groomerskie / MILANGROOM Verbania 2012

W dniach 17-18 marca w malowniczej Verbani odbyły się indywidualne oraz drużynowe Międzynarodowe Zawody Groomerskie MILANGROOM 2012, w których brało udział około 90 groomerów oraz 120 psiaków.

Zaszczyt sędziowania przypadł dla:

 • Prezydent Umberto Lehmann
 • Romana Divisova
 • Laetitia Renaud Grappin
 • Lassie Gomez
 • Denys Lorrain

Niestety z braku uczestników z Polski nie mieliśmy własnej drużyny, ale organizatorzy, aby każdy mógł brać udział w zawodach, stworzyli też grupy międzynarodowe m.in. Polsko-Niemiecko-Szwajcarską. Zwycięstwo drużynowe przypadło dla Włochów!

Brak podziału na klasy otwartą i championów stworzył dużą konkurencję, ale reprezentujący Polskę Krzysztof Moskwa nie poddał się startując w klasie handstripping oraz spaniele i setery zajmując 1 miejsce w klasie handstripping wchodząc do ścisłego finału wraz z tegorocznym Zwycięscą Europy Martal Carre z Francji, Zwyciężczynią BIS w Polsce Natalią Tikhonovaą z Rosji oraz Pierluca Ramoni z Włoch wygrał BIS z Lakeland terierem jako pierwszy Polak w zawodach organizowanych przez EGA.

Oprócz zawodów odbyło się też DEMO GROOMERSKIE poprowadzone przez młodą, świetną francuską groomerkę, hendlerkę uczącą się w USA - Anais Renoud Grappin. Prezentowana była technika pracy z Lakeland Terrierem oraz Cairn Terrierem.

Zdjęcia z występu


Międzynarodowe Zawody Groomerskie CISEAUX D'OR / Mistrzostwa Europy / Fracja 2012

W dniach 4-5 lutego 2012 roku odbyły się Międzynarodowe Zawody Groomerskie CISEAUX D'OR oraz Mistrzostwa Europy we Francji.

Obsada sędziowska:

 • Emilia Diaz-Hiszpania
 • Monique Jansen-Belgia
 • Katy Rose-USA
 • Alain Treins-Francja
 • Denys Lorrain-Francja
 • Umberto Lehmann-Włochy
 • Vincent Pastor-Francja
 • Marco Vaccaroni-Włochy

Prezydenci zawodów: Mijo Klein oraz Denys Lorrain.

Zawody te są jednymi z liczniejszych konkursów groomerskich, liczba zgłoszonych psów w tym roku to ok. 240 sztuk, tak duże zainteresowanie wiązało się z tytułem o jaki można było rywalizować „Mistrz Europy”, który przypadł dla Martial Carre z Francji, a vice dla Nathalie Bourgeois również z Francji. Niebywały klimat zawodów był bardzo podniosły, ponieważ gospodarzami byli aktualni Mistrzowie Świata, wiązało się to również z ogromnym zainteresowaniem medialnym i prasowym. Niestety nie wszystkie ekipy telewizyjne rozumiały to, iż jest to konkurs w którym biorą udział żywe zwierzęta i trzeba się liczyć z czasem, który nieubłaganie ucieka podczas pracy.

Polskę reprezentował Krzysztof Moskwa. W kategorii Spaniele i Setery, w klasie championów oraz w kategorii trymowanie, również w klasie championów, w konkurencji 16 startujących, zajął 3 miejsce!, a przed nim na 2 Eve Raison oraz na 1 miejscu wspomniany już wcześniej Martial Carre.

BIS przypadł dla Soni Enrico z Włoch startującej w klasie championów ze spanielem amerykańskim.

Gratulacje dla wszystkich zwycięzców.

Zdjęcia z występu


International Grooming Competition World Team Championship / Drużynowe Mistrzostwa Świata / Kortrijk Belgia 17-18 września 2011

W pierwszym dniu zawodów odbyły się konkurencje indywidualne.

Tym razem pojechaliśmy w większej grupie. Nasi zwodnicy to:

 • Wiesława Latoś - kategoria trymowanie klasa otwarta (terrier szkocki)
 • Milena Zygadło - kategoria trymowanie klasa otwarta oraz kategoria workshop (foksterrier oraz gryfonik brukselski)
 • Katarzyna Palka - kategoria strzyżenie klasa otwarta /bedlington terrier/ oraz workshop (pomeranian)
 • Zygmunt Stelmach - kategoria trymowanie klasa championów oraz kategoria spaniele klasa championów (foksterrier i spaniel amerykański)

Poczynaniom naszych zawodników kibicowało grono przyjaciół, rodziny zawodników i życzliwe nam osoby. Nasi zawodnicy zebrali wiele pochwał ze strony sędziów oceniających wykonaną pracę ze swoimi pupilami, a dwoje naszych zawodników stanęło po raz kolejny na "pudle":

 • Eliza Tomczak zajęła z bedlington terrierem II miejsce w klasie otwartej w kategorii strzyżenie (inne czyste rasy), plasując się tuz za Rosjanką Iriną Kuklikową (bedlington terrier), która reprezentując Rosję w konkursie drużynowym zdystansowała konkurentów z 14 państw strzygąc psa tej samej rasy.
 • Krzysztof Moskwa - młody, utalentowany groomer z Rzeszowa w klasie championów w kategorii trymowanie (lakeland terrier) wyprzedził całą konkurencję i zajął I miejsce.

Galeria z I-go dnia

W drugim dniu zawodów nasi zawodnicy po raz pierwszy w historii światowego groomingu wystartowali w Drużynowych Mistrzostwach Świata reprezentując Polskę.

Skład reprezentacji to:

 • Eliza Tomczak (Poznań) - kategoria strzyżenie
 • Krzysztof Moskwa (Rzeszów) - kategoria trymowanie
 • Zygmunt Stelmach (Katowice) - kategoria spaniele
 • Bogusław Widera (Katowice) - kategoria pudle

Mistrzostwa odbywają się w cyklu co 2 lata.

Reprezentacja Polski na 15 drużyn startujących zajęła doskonałe 7 miejsce i było to pierwsze miejsce tuż za "pudłem", ponieważ ścisły finał obejmował miejsca od 1 do 6.

Galeria z II-go dnia

Kraj Punkty Kategorie
Spaniele Trymowanie Pudle Strzyżenie
Francja 150 Eve Raison Laetitia Renoud Nathalie Bourgeois Valerie Loubet
USA 142 Irina Pinkusevich Michell Evans Lindsey Dicken Olga Zabelinskaya
Rosja 141 E.Chebotareva Elena Vasilyeva Tatiana Golysheva Irina Kuklikova
Włochy 127 Sonia Enrico Patrizia Bon Marco Marastoni Irene Ferrato
Anglia 124 Joanne Botwood Jitka Krizowa Heidi Anderton Peter Ensell
Kanada 108 Natasha Humeston Sandy Orford Shaunna Bernardin Barbara Prueckel
Polska 90 Zygmunt Stelmach Krzysztof Moskwa Bogusław Widera Eliza Tomczak
Hiszpania 89 Nuria Diaz Enrique Sanchez patricia Campos Carol Buiza
Belgia 83 Kathy Verlooy Linda Vandeven Melanie Vervaeke Corinna Verschuren
Szwajcaria 78 Pia Blatter Virgina Gafner Daniela Hausler Ursula Ebereli
Holandia 68 Marjolein Gardenier Anita Vellema Nike Elbertsen Arlett van Dijk
Australia 67 Nicky Renwood Wendy Brown Susan Bailey Annet Whitelum
Ukraina 62 Maria Gvozdeva Anna Ishenko Elena Galitsyna Elena Buhdzynska
Niemcy 56 Anke Schafer Doris Schmid M.Gohl-Kiechle Janet Geier
Austria 30 Michaela Rebl Christine Kempf Margit Shonauer Katharina Weiss

Przewodniczacy składu sędziowskiego: DENYS LORRAIN (Francja).

Sędziowie w kategoriach Pudle i Strzyżenie:

 • Sue Zecco (USA),
 • Anders Rosell (Szwecja),
 • Jetty van der Hulst (Holandia).

Sędziowie w kategoriach Spaniele i Trymowanie:

 • Umberto Lehman (Włochy),
 • Rony de Munter (Belgia),
 • Emilia Diaz (Hiszpania).

Wynik naszego teamu był pozytywnym zaskoczeniem dla wszystkich uczestników oraz sędziów i jako taki postrzegany jest w kategoriach ogromnego sukcesu. Polacy wyprzedzili wiele nacji o nieporównywalnie dłuższej tradycji groomingu artystycznego i konkursowego.

Uczestnictwo w mistrzostwach i jego rezultat potwierdziły, że ogromny wysiłek indywidualny czasowy i finansowy związany z wyjazdami na konkursy i szkolenia we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Belgii ma wielowymiarowy sens.

Mamy nadzieję, że zachęci to wszystkich groomerów mających poszerzoną wizję swojej codziennej działalności do włączenia się do rywalizacji o miejsce w naszej reprezentacji w następnych mistrzostwach za 2 lata i zachęci do rozwinięcia swoich umiejętności w komercyjnym strzyżeniu o nowe rejony groomingu artystycznego i konkursowego.

Zapraszamy wszystkich!


Ciseaux D'or Francja 2011

W dniach 2-3 lutego 2011 odbył się międzynarodowy konkurs groomerski.

Polskę reprezentowali:

 • Trymowanie, klasa otwarta: Eliza Tomczak, Milena Zygadło, Bogusław Widera.
 • Trymowanie, klasa championów: Krzysztof Moskwa - nominacja i 2 lokata.
 • Inne czyste rasy, klasa otwarta: Bogusław Widera i Eliza Tomczak - nominacja i 2 lokata.
 • Work shop, klasa otwarta: Milena Zygadło.

Gratulujemy sukcesu.

Zdjęcia z występu


Pragobest / Praga Republika Czech 2010

Dnia 30 listopada 2010 odbyła się 15 edycja Pragobest. To najstarsze zawody groomerskie w Europie.

Polskę reprezentowali:

 • Bogusław Widera - Inne Czyste Rasy, z francuskim barbetem,
 • Zygmunt Stelmach - Klasa Setery i Spaniele, oraz
 • Milena Zygadło - trymowanie.

3 lokatę wywalczył Zygmunt Stelmach z gordon seterem i również 3 lokatę w trymowaniu Milena Zygadło z foksterierem szorstkowłosym.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia z występu

Aktualizacja: wt, 20.07.2021 r.