Seminarium i warsztaty groomerskie / Owińska k/Poznania 19-20 listopada 2011

Zajęcia prowadził Denys Lorrain (Francja), v -ce Prezes European Grooming Association, światowej sławy sędzia groomingu, groomer, kynolog, hodowca, handler, laureat wielu nagród prestiżowych konkursów fryzjerskich.

Denys Lorrain jako groomer otrzymał wiele prestiżowych nagród: kilkakrotnie zdobył nagrodę Best in Show w kilku kategoriach, złoty medal na Intergroom w Nowym Jorku. a w roku 1997 został uhonorowany tytułem World Champion. Od 1998 r. jest międzynarodowym sędzią konkursów groomerskich. Sędziował trzy mistrzostwa świata, mistrzostwa Europy Oster oraz wiele innych konkursów groomerskich w całej Ameryce i Europie. Brał również udział w różnego rodzaju pokazach, które odbyły się w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Tajwanie, Rosji i Europie. Poczytaj więcej na stronie Slicey

Podczas dwudniowych zajęć na stoisku firmy Germapol uczestnicy mogli zakupić wszystkie narzędzia użyte do pokazów podczas seminariów i warsztatów i jeszcze więcej…
Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali zestawy kosmetyków od firmy Vulpes.

Program imprezy
Sobota, 19 listopada 2011
09:00-13:00 Seminarium i demo „Grooming wystawowy i komercyjny west highland white terrier – podobieństwa i różnice w efektywnych technikach”
14:00-18:00 Seminarium i demo „Przygotowanie i strzyżenie ras do modelowania na przykładzie soft coated wheaten terriera w typie amerykańskim – techniki nożyczkowe w groomingu”

Mistrz zaprezentował grooming wystawowy. Objaśnił różnice w wykonaniu groomingu wystawowego vs komercyjnego oraz przygotowanie w/w rasy pod kątem konkursów groomerskich. Podczas seminariów zaprezentowane były narzędzia i kosmetyki niezbędne do wykonania sesji groomingu westa. Podczas prezentacji technik nożyczkowych prowadzący zaprezentował i objaśnił jaki efekt cięcia możemy uzyskać stosując różne techniki nożyczkowe na tym samym modelu.

19:30 Wspólna kolacja z Denysem Lorrain
Niedziela, 20 listopada 2011
09:00-13:00 Warsztaty groomerskie dla Grupy I
14:00 – 18:00 Warsztaty groomerskie dla Grupy II

Stoły na warsztaty zapewniła firma GERMAPOL.

Uczestnicy seminariów i warsztatów otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo podpisane na miejscu przez prowadzącego.

Sprawozdanie z zebrania zarządu i komisji rewizyjnej PSG / Czerwonak k/Poznania 31 lipca 2011

Obradowano w składzie: prezes Bogusław Widera, v-ce prezes Milena Zgadło, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Eliza Tomczak, zastępcy Wiesława Latoś, Krzysztof Moskwa. Nieobecna v-ce prezes Katarzyna Palka brała udział w zebraniu w formie telekonferencji.

Lista obecności stanowi osobny dokument.

Przebieg zebrania w skrócie

 • postanowiono o zmianie nazwy SGS na Mistrzostwa Polski w Strzyżeniu Psów + rok i miasto
 • w roku 2012 Mistrzostwa odbędą się w Poznaniu
 • omówiono koszty związane z organizacją Mistrzostw Polski w Strzyżeniu Psów
 • Prezes Bogusław Widera złożył na ręce zebranych pisemną rezygnację z pełnionej funkcji. O godz. 13.00 rezygnacja została przyjęta przez obecnych członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
 • o godzinie 13.30 pisemną rezygnację złożyła Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Eliza Tomczak. Rezygnacja została przyjęta przez obecnych członków
 • w drodze kooptacji Zarząd w składzie v-ce Prezes Milena Zygadło i v-ce Prezes Katarzyna Palka na wakujące stanowisko prezesa zgodnie par 22 p. 3 statutu PSG wskazały kol. Elizę Tomczak
 • w drodze kooptacji Komisja Rewizyjna w składzie Krzysztof Moskwa i Wiesława Latoś na wakujące stanowisko w Komisji Rewizyjnej zgodnie z par 22p.3 statutu PSG wybrały kol. Magdalenę Felis

Komplet dokumentów z zebrania znajduje się do wglądu u prezes PSG Elizy Tomczak. Jednocześnie informujemy, że od dnia 1.08.2011 telefonem kontaktowym PSG jest 501 454 508.

II Międzynarodowe Mistrzostwa w Strzyżeniu Psów Silesia Grooming Show / Katowice 2-3 lipca 2011

Wyniki

Kategoria „Początkujący”:

 1. Maja Baron
 2. Katarzyna Łagodzka
 3. Monika Gunia

Kategoria „Trymowanie”:

 1. Pierluka Ramoni
 2. Wiesława Latoś
 3. Eliza Tomczak

Kategoria „Spaniele”:

 1. Jaroslava Fekiacova
 2. Pierluka Ramoni
 3. Anke Schfer

Kategoria „Pudle”:

 1. Natalia Tikhonova
 2. Evi Kunzi
 3. Margrit Schonauer

Kategoria „Inne Czyste Rasy”:

 1. Eliza Tomczak
 2. Milena Zygadło
 3. Katarzyna Palka

Kategoria „Specjalność Zakładu”:

 1. Milena Zygadło
 2. Aleksandra Zaremba

Najlepszy Polski Groomer Roku 2011: Eliza Tomczak

Best in Show Silesia Grooming Show 2011

Galeria

Artykuły w prasie

Podrasowane piękności / Żaneta Żmuda-Kozina

Jedna z katowickich hal sportowych na dwa dni zamieniła się w wielki salon urody. Mistrzowie nożyczek i grzebienia wyczyniali cuda, by poddać całkowitej przemianie psy różnych ras i zdobyć najwyższe trofea.

Grooming w Polsce dopiero raczkuje, ale nie brakuje ludzi poważnie zainteresowanych tą profesją. Dlatego też w pierwszy weekend lipca odbyły się w Katowicach II Międzynarodowe Mistrzostwa w Strzyżeniu Psów – SILESIA GROOMING SHOW. Oprócz krajowych specjalistów od psiej urody przybyli też zawodnicy z Niemiec, Austrii, Holandii, Wioch, Rosji, Słowacji oraz Szwajcarii. Obsada sędziowska również była międzynarodowa. Dla wtajemniczonych pierwszym punktem programu było seminarium, prowadzone przez mistrzów w tym fachu. Po krótkim wykładzie nauczyciele sami stanęli za stołami groomerskimi i pokazali, w jaki sposób prawidłowo operować nożyczkami. Emilia Diaz, Denys Lorrain, Umberto Lehmann, Rony De Munter wyczarowali niezwykłe wspaniałości z futra zupełnie zwyczajnych psiaków. Każdy „zrobiony” przez nich zwierzak wzbudzał aplauz i gromkie brawa publiczności.

– „Bardzo mnie cieszy, że coraz więcej groomerów z Polski decyduje się na pokazanie swoich umiejętności” – mówi jedna z uczestniczek konkursu, Katarzyna Palka. – „Zawody tego typu dają możliwość podpatrzenia przy pracy najlepszych, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych przyjaźni” – dodaje. Mistrzowie sztuki groomerskiej najpierw pokazali własne umiejętności, a potem wcielili się w rolę sędziów. Uczestnicy seminarium mieli okazję osobiście przedyskutować z mistrzami najrozmaitsze techniki groomerskie. Szkolenie trwało prawie pół dnia, a po nim przyszedł czas na sprawdzenie umiejętności w praktyce. Można było zmierzyć się w kategoriach „trymowanie” oraz „początkujący”. W pierwszej konkurencji wzięto udział 12 zawodników. Ich modelami były przede wszystkim czworonogi z grupy terierów: airedale terrier, foksterier, lakeland terrier, west highland white terrier, welsh terrier. Pojawiły się również gryfonik brukselski i sznaucer miniaturowy.

Konkurencje groomingowe

Cały konkurs składał się z kilku etapów, podzielonych na dwa dni. W sobotę wykazywali się początkujący, których staż pracy nie przekracza dwóch lat. Dodatkowo w kategorii „trymowanie” startowali wszyscy – bardziej i mniej doświadczeni, a ta dziedzina pielęgnacji nie jest łatwa, wymaga wprawionej ręki, wykonywania regularnych ruchów i ciągłej uwagi w trosce o komfort pieska. W niedzielę odbył się konkurs w kategoriach „spaniel” i „inne czyste rasy”. To była wyższa szkoła jazdy. Czworonogi o miękkiej, falującej i półdługiej strukturze szaty są trudnym obiektem. Przygotowanie spanieli (5 angielskich i 3 amerykańskich) zajęło zawodnikom 2,5 godziny. Tego dnia wszystkie psiaki były poddawane głównie czesaniu i strzyżeniu, do którego używano nożyczek, gdyż „rasowi” groomerzy nie biorą do rąk maszynek. Na pokazie dało się jednak zauważyć osoby korzystające z nowoczesnych urządzeń, głównie do higienicznego wycięcia uszu, łap oraz okolic intymnych. Po zakończeniu tego etapu przyszła kolej na konkurencję w kategoriach „pudel” i „specjalność zakładu”.

Atrakcje dodatkowe

Ponieważ to dopiero drugie zawody tej rangi w Katowicach, niewielu było zwiedzających z przypadku. Ci, którzy tu przybyli, pomimo deszczowej aury gorąco zagrzewali uczestników do walki o puchary. Wszyscy mogli podziwiać cierpliwość piesków, które dzielnie stały na stolach trymerskich.

– „W porównaniu z rokiem poprzednim, tegoroczne Mistrzostwa były atrakcyjniejsze dla gości” – mówi Bogusław Widera, prezes Polskiego Stowarzyszenia Groomerów. – „Dostaliśmy do dyspozycji dużą salę sportową, gdzie widzowie mogli swobodnie się przemieszczać i oglądać stoły wszystkich uczestników. Porównując jednak nasze zawody do zagranicznych, na których byłem (Francja, Hiszpania, Belgia, Niemcy), jesteśmy dopiero na początku drogi. W tamtych krajach sama profesja groomera szczyci się dłuższą historią, osób parających się tym fachem jest zdecydowanie więcej, a konkursy mają znacznie szerszy odbiór i nieporównywalnie większą liczbę uczestników” – dodaje. Wierzymy, że ta nowa dyscyplina sportowo-estetyczna przyciągnie w przyszłych latach do Katowic wielu miłośników psów oraz amatorów ich strzyżenia i będzie stanowić wizytówkę naszego kraju na międzynarodowym rynku groomerskim.

Życzymy powodzenia!

Świetlana przyszłość / Przyjaciel Pies

Katowickie mistrzostwa to jak dotąd jedyne tego typu zawody w Polsce. Podczas ich trwania,oprócz języka polskiego słychać było włoski oraz hiszpański, czyli języki krajów, w których ta dyscyplina jest bardzo popularna i stamtąd wywodzą się guru groomingu. W sumie w wydarzeniu wzięło udział 30 uczestników z 8 krajów, a poddanych stylizacji fryzjerskiej zostało 38 psów 17 ras. W porównaniu do roku ubiegłego, widać zwiększające się zainteresowanie konkursami groomerskimi nie tylko wśród rodzimych fryzjerów – również zagraniczni styliści psich fryzur na stałe wpisali mistrzostwa w Katowicach w swój kalendarz. – „W Polsce nie możemy organizować więcej zawodów w ciągu roku. Europejskie Stowarzyszenie Groomerów daje zgodę tylko na jedną imprezę tej rangi rocznie” – mówi Bogusław Widera. – „Natomiast jako Polskie Stowarzyszenie Groomerów urządzamy w ciągu roku pokazy,warsztaty czy szkolenia z udziałem rodzimych i zagranicznych mistrzów psiej stylizacji, w celu promocji oraz nauki prawidłowego strzyżenia i trymowania”.

Sprawozdanie ze statutowej działalności PSG do dnia 28.02.2011

Liczba członków:

 1. Ogólnie – 59 osób;
 2. W tym przyjętych w 2010 – 9 osób;
 3. Członków wspierających – 3 osoby;
 4. W tym przyjętych w 2011 – 4 osoby.

Zostały zorganizowane następujące imprezy:

 • Listopad 2009:
  • Seminaria i warsztaty z udziałem Umberto Lehmanna. Demo przeprowadzone przez Umberto Lehmana – west highland white terrier i angielski cocker spaniel;
 • Lipiec 2010:
  • Seminaria „Zastosowanie sprzętu groomerskiego – teoria i praktyka” – prowadzenie Bogusław Widera;
  • Seminarium „York bez tajemnic” – pielęgnacja i strzyżenie yorka i ras długowłosych. Prowadzenie Magdalena Świętoń. W seminariach brało udział 19 osób, w warsztatach 3 osoby, w konkursie yorka 4 osoby. Nagrody na konkurs otrzymaliśmy od firmy XEVEN i BOBIK.
 • Wrzesień 2010:
  • Seminaria poświęcone problemom z zachowaniem psów podczas pielęgnacji w salonach kosmetycznych. Zajęcia prowadziła instruktor Agata Dziubek.
 • Październik 2010:
  • SILESIA GROOMING SHOW, pierwsze w Polsce Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Strzyżeniu Psów;
  • Seminaria prowadzone przez światowej sławy groomerów: Umberto Lehmann demo pudel, Denys Lorrain demo foksterier szorstkowłosy, Romana Kania Divisowa demo bishon;
  • PSG posiada płyty z seminariów do nabycia w siedzibie oddziału lub za zaliczeniem pocztowym. Cena 30 zł;
  • Nagrody na tych zawodach zostały w całości ufundowane przez sponsorów;
  • W seminariach brało udział 30 osób, w zawodach brały udział 42 osoby w 2 klasach i 6 kategoriach! Część uczestników startowała w więcej niż jednej kategorii;
  • Organizacja zawodów została wysoko oceniona przez działaczy EGA.
 • Grudzień 2010:
  • Seminaria i warsztaty o tematyce „Trymowanie ras szorstkowłosych”. Seminaria prowadzili członkowie PSG: B. Widera, E. Tomczak i M. Zygadło. W seminariach brało udział 14 osób, w warsztatach 10 osób.
 • Luty 2011:
  • Seminaria i warsztaty o tematyce „Modelowanie czystych ras”. Zajęcia prowadzili: czarny terrier rosyjski – Iwona Piotrowska, bishon – Wiesława Latoś, barbet – Bogusław Widera. W seminariach brało udział 15 osób, w warsztatach brało 9 osób, widzowie: 6 osób.

Za udział we wszystkich imprezach organizowanych przez PSG uczestnicy otrzymali dyplomy lub certyfikaty.

Członkowie PSG, którzy w roku ubiegłym brali udział w imprezie organizowanej przez PSG lub innej pod patronatem EGA otrzymali CERTYFIKAT UPRAWNIAJĄCY DO PRACY GROOMERA NA ROK 2011 z zaznaczeniem specjalizacji.

W roku 2010 zatwierdzono zawód groomera z czego jesteśmy dumni. W tym samym roku rozpoczęliśmy współpracę z Cechem Rzemiosł Różnych.

Polscy groomerzy na zagranicznych zawodach groomerskich tylko w roku 2010 otrzymali 16 nominacji do nagród. W roku 2011 do końca lutego 2 nominacje.

W grudniu zostało założone forum PSG.

Na zebraniu podsumowującym rok 2010 – Komisja Rewizyjna PSG nie stwierdziła nieprawidłowości w funkcjonowaniu stowarzyszenia.

Właścicieli salonów groomerskich zapraszamy na organizowane przez nas seminaria i warsztaty oraz do wstąpienia do naszego Stowarzyszenia. Doświadczonych groomerów zapraszamy na II Mistrzostwa Polski w Strzyżeniu Psów – SGS 2011.

Firmy zainteresowane współpracą z Polskim Stowarzyszeniem Groomerów zapraszemy do współpracy.

Seminaria i warsztaty / 26-27 lutego 2011

Seminaria prowadzili:

 1. Agata Piotrowska – strzyżenie i modelowanie Czarnego Terriera Rosyjskiego, właścicielka hodowli Argus Electra, od 6 lat groomer, hodowca i pasjonatka rasy, Argus Electra CONTESSA w dwa kolejne sezony wgrała Ranking Wystawowy Czarnego Teriera, zostając TOP SUKĄ. Przygotowuje do wystaw CTR z innych czołowych hodowli.
 2. Wiesława Latoś – strzyżenie i modelowanie psów rasy Bichon Frise i podobne (Pudel, Bedlington Terrier etc. ), członek PSG, od 30 lat hodowca, od 15 lat groomer, arysta plasyk, zdobywczyni II lok. na SGS w klasie inne czyste rasy, właścicielka gabinetu LAVIS.
 3. Bogusław Widera – strzyżenie i modelowanie psa rasy Barbet, założyciel i Prezes PSG, wielokrotny uczestnik międzynarodowych konkursów groomerskich, od 20 lat zajmujący się groomerstwem, doświadczony nauczyciel zawodu, właściciel Zakładu Fryzjerskiego BOBIK.
  Podczas seminariów z barbeta, prowadzonych przez Bogusława Widerę, hodowca rasy, Pani Anna Stępińska przeprowadziła 30 minutową prezentację w celu przybliżenia naszym groomerom wizerunku rasy.

Sprawozdanie z Zebrania Zarządu PSG / Tuszyn 23 stycznia 2011

Obradowano w składzie: Prezes Bogusław Widera, V-ce prezes Katarzyna Palka, V-ce prezes Milena Zgadło, Komisja Rewizyjna: Eliza Tomczak, Wiesława Latoś.

 • Zatwierdzono Regulamin Salonów Zrzeszonych w PSG – wkrótce zostanie on opublikowany.
 • Zatwierdzono skład sędziowski na SGS 2011 – zaproszeni sędziowie potwierdzili nam udział w imprezie – wkrótce więcej informacji.
 • Na SGS zostanie przyznana nagroda dla osoby, która w ocenie sędziów uzyskała najwyższą ilość punktów.
 • Oficjalnym numerem telefonu PSG został numer telefonu do firmy Bobik +48 322014271, do Państwa dyspozycji wt – pt 12.00 – 17.00.
 • Od maja 2011 opłaty za imprezy organizowane przez PSG startujący wnoszą najdalej w terminie zakończenia przyjmowania zgłoszeń.
 • Od maja 2011 roku informacje o imprezach organizowanych przez PSG będą zamieszczane na stronie PSG w języku polskim i angielskim.
 • Podczas seminariów i warsztatów 14-15.05.2011 dotyczących pielęgnacji spanieli i seterów odbędzie się seminarium z udziałem lekarza weterynarii dotyczące problemów medycznych w pracy groomera.
 • 11-12.06.2011 odbędą się seminaria i warsztaty dotyczące pielęgnacji yorka i ras długowłosych. Podczas warsztatów odbędzie się konkurs strzyżenia ras długowłosych.
 • Składka za rok 2011 wynosi 200zł. Termin płatności został wydłużony do 30.04.2011. Osoby zrzeszone w PSG biorące udział w seminariach i warsztatach muszą mieć opłaconą składkę za rok bieżący.
rok 2012
 

24-25 listopada 2012 r. w hotelu JAŚMIN w Owińskach koło Poznania odbyły się seminarium i warsztaty:

Było to PIERWSZE SZKOLENIE W POLSCE dotyczące zastosowania, regulacji i konserwacji sprzętu groomerskiego w szerokim zakresie. Jak, kiedy i do czego używać nożyczek prostych, giętych, degażówek, trymerów różnego typu, kamienia groomerskiego , furminatora, coat Kinga oraz różnego rodzaju kosmetyków i sprayów niezbędnych do wykończenia fryzur i nadania im pożądanego efektu.

Prowadzili:

Denys Lorrain (Francja), Wiceprezes European Grooming Association, światowej sławy sędzia groomingu, groomer, kynolog, hodowca, handler, laureat wielu nagród prestiżowych konkursów fryzjerskich. Mistrz groomingu zaprezentował nowinki pojawiające się na rynku groomerskim. Pokaz odbył się na kilku psach o zróżnicowanym typie sierści. Szkolenie było realizacją sugestii sędziów groomingu obserwujących pracę uczestników podczas warsztatów i konkursu w strzyżeniu psów. Ich uwagę zwrócił fakt nieprawidłowego posługiwania się sprzętem groomerskim i jego błędnego zastosowania. Udział w tego typu szkoleniu raz na zawsze rozwiał pojawiające się wątpliwości podczas pracy groomera.

denys

Prezentacja strzyżenia i pielęgnacji Czarnego Terriera Rosyjskiego poprowadzona przez Waltera Mosnę (Włochy), hodowcę oraz wybitnego specjalistę groomingu tej rasy. Szkolenie objęło różnice w typach w obrębie rasy, grooming wystawowy i komercyjny, podobieństwa i różnice w stylu europejskim i amerykańskim.

walter

Opis

Podczas warsztatów była możliwość zapoznania się w praktyce z omawianym sprzętem do różnorodnych technik groomerskich. Prowadzący pokazali uczestnikom jakiego sprzętu należy użyć do uzyskania oczekiwanego efektu na danym modelu, podpowiedzieli również jakich preparatów używać w celu uzyskania najlepszego efektu podczas prezentacji psa na wystawie oraz na konkursie groomerskim.
Warsztaty były niepowtarzalną okazją do indywidualnych konsultacji z mistrzami groomingu! Była okazja odkryć co robimy źle i z czego wynikają trudności w uzyskaniu zamierzonego efektu.
Podczas prezentacji mistrzowie włączyli elementy BHP – jak pracować sprzętem aby ułatwić sobie pracę oraz nie zrobić krzywdy sobie i psu, jak korzystać ze sprzętu groomerskiego aby nie ulegał nadmiernemu zniszczeniu.

Uczestnicy seminariów i warsztatów otrzymają certyfikaty potwierdzające uczestnictwo podpisane na miejscu przez prowadzących.

Program zajęć

Sobota, 24 listopada 2012
09.00-13.00 seminarium część 1, prowadzi Denys Lorrain
13.00-14.00 obiad na miejscu, zamawiany i płatny indywidualnie przez uczestników seminariów; napoje dostępne przez cały dzień na koszt organizatora
14.00-18.00 seminarium część 2, prowadzi Walter Mosna
Niedziela, 25 listopada 2012
10.00-14.00 Grupa I
14.30-18.30 Grupa II

Inne informacje

 • Wykłady były prowadzone w języku angielskim i włoskim i tłumaczone. Tłumaczy na seminaria i warsztaty zapewnia organizator.
 • Podczas seminariów i warsztatów nie wolno nagrywać filmów wideo, dozwolone jest fotografowanie na własne potrzeby wyłącznie bez użycia lampy. Nagranie DVD będzie dostępne dla uczestników w bardzo atrakcyjnej cenie.
 • Istnieje możliwość uczestnictwa w warsztatach jako widz, cena jak za udział aktywny.
 • Zainteresowanych wstąpieniem do PSG zapraszamy do udziału w warsztatach, na których uczestnicy będą mieli okazję zaprezentowania swoich umiejętności.
 • Osoby biorące udział w imprezie poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego wyrażają zgodę na publikowanie swojego wizerunku w zakresie propagowania działalności Stowarzyszenia i hotelu Jaśmin.
 • Istnieje możliwość wypożyczenia psa na warsztaty. W celu rezerwacji prosimy o kontakt telefoniczny z prezes Elizą Tomczak pod numerem 501 454 508. Otrzymacie Państwo kontakt do hodowcy lecz PSG nie pośredniczy w rozliczeniu finansowym za wypożyczenie.
 • Psy biorące udział w imprezie muszą posiadać aktualne świadectwo szczepienia przeciwko wściekliźnie.
 • Przyprowadzając psa właściciel ponosi odpowiedzialność za szkody przez niego wyrządzone.

III Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Strzyżeniu Psów MASTERS GROOMING SHOW / Tarnowo Podgórne k/Poznania 7-8 lipca 2012

mgs12

Wyniki

Kategoria początkujący (beginners)

 1. Judyta Rzemieniec
 2. Katarzyna Zarębska
 3. Danuta Kiedrowska

Kategoria trymowanie, klasa otwarta (open stripping)

 1. Wiesława Latoś
 2. Nina Minchenko (Rosja)
 3. Bogusław Widera

Kategoria trymoawnie, klasa championów (champion stripping):

 1. Elena Vasilyeva (Rosja)
 2. Zygmunt Stelmach
 3. Anke Schafer (Niemcy)

Kategoria spaniele i setery (open spaniels):

   1. Zygmunt Stelmach
   2. Aicha Vermeulen (Belgia)
   3. Krzysztof Moskwa

  1 wyróżnienie: Anke Schafer (Niemcy)

  2 wyróżnienie: Małgorzata Świstek

Kategoria inne czyste rasy (open other pure breeds):

 1. Anna Kulichova (Słowacja)
 2. Bogusław Widera
 3. Doris Schmid (Niemcy)

Kategoria pudle (open poodles):

   1. Tatiana Golysheva (Rosja)
   2. Anna Bardysheva (Rosja)
   3. Pierluca Ramoni (Włochy)

  1 wyróżnienie: Aicha Vermeulen (Belgia)

  2 wyróżnienie: Bogusław Widera

Kategoria specjalność zakładu (work shop):

 1. Irina Smirnova (Rosja)
 2. Katarzyna Palka
 3. Teresa Walasek

Kategoria model dog:

 1. Wiesława Latoś
 2. Milena Zygadło

Kategoria model dog junior:

 1. Aleksandra Lechowska

Groomer roku: Zygmunt Stelmach

Best in Show: Zygmunt Stelmach

NAGRODĘ GŁÓWNĄ STANOWIŁO 500 € I EFEKTOWNY PUCHAR

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy potwierdzające udział w konkursie. Osoby nominowane dodatkowo otrzymały dyplomy jako dokumenty potwierdzające lokaty i tytuły zdobyte na MGS 2012.
Dla nominowanych w poszczególnych kategoriach organizator przewidział nagrody oraz puchary pamiątkowe.

Oficjalny Partner III Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Strzyżeniu Psów
Tarnowo Podgórne
Sponsorzy
Aesculap Germapol Laboratorium DermaPharm Vulpes Oster
Wahl Pabemia Nick Kontos - Power and Working Scissors wszystkodlazwierzat.pl Chadog Diffusion
Grande Finale Vet Personel Przyjaciel Pies

Obsada sędziowska

 • Umberto Lehmann (Włochy). Prezes European Grooming Association, Prezes Italian Grooming Assotiation, Ambasador firmy Oster w Europie, organizator konkursu Milangroom we Włoszech, międzynarodowy sędzia groomingu we wszystkich kategoriach. Swój pierwszy salon groomingu otworzył w 1980r. Wcześniej hodował, wystawiał i szkolił psy rasowe. Od 1985 roku 190 studentów ukończyło jego szkołę groomingu specjalizując się w strzyżeniu różnych ras. Do 2001 roku zdobył kilka złotych i srebrnych medali w USA, Europie i Kanadzie w czterech konkurencjach. Umberto był członkiem Italian Groomteam, który w 1996 roku zajął 3 miejsce na Mistrzostwach Świata USA odbywających się podczas konkursu INTERGROOM. Członek European Team zdobywającego 2 miejsce podczas Mistrzostw Świata w Kanadzie w 2001r. Od 1989 do 2010r sędziował w ponad 80 konkursach groomerskich dając ponad 100 demonstracji na seminariach w USA, Europie, Rosji, Tajwanie i w Polsce. Zdobywca tytułu: Groomer roku 1987 na Cardinal Crystal Grooming Achivement Award. Sędzia Drużynowych Mistrzostw Świata w Anglii w 1999r., w 2003 w Hiszpanii, w 2005r we Francji, 2009 w Niemczech. Umberto sędziował 4 Turnieje Mistrzów organizowane przez firmę Oster: w 1997 w Nowym Yorku, 1999 we Francji, 2005r w Niemczech i 2008 w Las Vegas.
 • Kitty Ponnet (Belgia). Sędzia konkursów groomerskich, wielokrotna uczestniczka najważniejszych konkurów w Europie i USA z doskonałymi wynikami. Współzałożycielka Szkoły Groomingu w Belgii – K2 Grooming Akademy. Kitty udziela wielu seminariów i demonstracji dotyczących pielęgnacji psów. Jest trenerem przygotowującym groomerów do konkursów fryzjerskich oraz drużyny Groomteam Belgium do Mistrzostw Świata. Jej motto: „Nikt nie wie wystarczająco dużo o swojej profesji”.
 • Mirjam Van den Bosch (Holandia). Groomer wielkiego talentu, jedyna w Europie dwukrotna zwyciężczyni konkursu „The Oster Invitational Tournament of Champions” (w USA 1996, w Europie 2007) w strzyżeniu pudla standardowego. Te osiągnięcia wyniosły ją na najwyższy poziom. Poza tym Mirjam jest kilkakrotną zdobywczynią złotego, srebrnego i brązowego medalu w Best in Show i nagród Best All Round Groomer w Europie i Ameryce. W świat groomingu Mirjam wprowadziła jej mama zajmująca się również groomingiem.
sedziowie

Program zajęć

Sobota, 7 lipca 2012
7:00 Dzięki uprzejmości firmy GERMAPOL była do dyspozycji profesjonalnie przygotowana i doświetlona łazienka do przygotowania psa do konkursu:

 • 2 wanny
 • 4 stoły z wysięgnikami
 • dmuchawy różnej mocy

KOSMETYKI I KONSULTACJE: GRZEGORZ BACZKOWSKI, FIRMA VULPES.

8:30 Szkolenie na temat pielęgnacji psów prowadzone przez prelegenta firmy DERMAPHARM, jednego ze sponsorów. Szkolenie było bezpłatne dla uczestników seminariów. Wszyscy uczestnicy seminariów otrzymali od firmy DERMAPHARM upominki.
9:30 Seminarium. prowadzący: Umberto Lehmann – grooming wystawowy i komercyjny nowofundlanda, Kitty Ponnet – seter – piękno i elegancja, Mirjam van den Bosch – sztuka modelowania pudla.
Z seminarium zostanie nagrany profesjonalny film szkoleniowy. Organizator zapewnia tłumaczy oraz telebim, na którym będą prezentowane detale pokazu.
13:30 Ocena wstępna.
14:00 Rozpoczęcie konkurencji w kategoriach trymowanie i początkujący.
17:00 Ocena.
17:30 Ogłoszenie wyników w kategorii początkujących i nominacji w kategorii trymowanie.
20:30 Uroczysta kolacja.
Niedziela, 8 lipca 2012
8:30 Ocena wstępna.
9:00 Rozpoczęcie konkurencji w kategorii spaniele i inne czyste rasy.
11:30 Ocena.
12:00 Ogłoszenie nominacji.
13:30 Ocena wstępna.
14:00 Rozpoczęcie konkurencji w kategorii pudel, specjalność zakładu, model dog i model dog junior.
16:30 Ocena.
17:00 Ogłoszenie nominacji.
18:00 BIS i oficjalne zakończenie MGS 2012.

Galeria

Podczas MGS 2012 firma Grande Finale zaprezentowała pokaz psiej mody.

Ośrodek Szkolenia Psów Grzechowiak przedstawił pokaz wyszkolenia psów!


Sprawozdanie z Walnego Zebrania Członków i Sympatyków PSG / Gostycyn 6 czerwca 2012

Lista obecnych na zebraniu stanowi osobny dokument (załącznik nr 1).

Porządek obrad:

 • Posiedzenie zostało otwarte o godzinie 16.00 przez wiceprezes Milenę Zygadło. Po sprawdzeniu obecności poddano głosowaniu kandydatury prowadzącego zebranie Ryszarda Gałki, protokolanta Mileny Zygadło członków komisji skrutacyjnej Izabeli Łęgowik i Anny Krauze. Jednogłośnie zaakceptowano te kandydatury;
 • Jednogłośnie postanowiono o nie powoływaniu Komisji Uchwał i Wniosków;
 • Zatwierdzono jednogłośnie porządek obrad;
 • Odczytano sprawozdania Zarządu i Komisji Rewizyjnej za rok 2011. Sprawozdania stanowią osobny dokument (załącznik nr 2);
 • W głosowaniu za udzieleniem absolutorium ustępującemu Zarządowi 9 głosów;
 • W głosowaniu za udzieleniem absolutorium Komisji Rewizyjnej 8 głosów za, 1 wstrzymujący się;
 • Zaproponowano kandydatów do Zarządu: kol. Elizę Tomczak, Milenę Zygadło i Zygmunta Stelmacha;
 • Zaproponowano kandydatów do Komisji Rewizyjnej: kol. Krzysztofa Moskwę, Magdalenę Felis i Wiesławę Latoś;
 • Zebrani w głosowaniu tajnym jednogłośnie wybrali nowy Zarząd i KR. Protokół Komisji Skrutacyjnej stanowi osobny dokument (załącznik nr3);
 • Poddano głosowaniu poprawki do Statutu Stowarzyszenia. Zmiany w statucie stanowią osobny dokument (załącznik nr 4);
 • Wolne wnioski:
  • Postanowiono założyć konto w EURO.
  • Właściciele firmy Germapol – członkowie wspierający PSG zaproponowali specjalne rabaty dla członków Stowarzyszenia z opłaconymi składkami.
  • Członkowie Stowarzyszenia zostali zobowiązani do zamieszczenia w swoim salonie na widocznym miejscu informacji o przynależności do PSG.
  • Stowarzyszenie we współpracy z firmą Germapol przygotuje dla swoich członków samoprzylepne oznakowanie na samochód.

Na tym zebranie zakończono.


Szkolenie BHP dla salonów oraz szkół groomerskich / Gostycyn 6 czerwca 2012 r.

Dnia 6 czerwca 2012 Polskie Stowarzyszenie Groomerów zorganizowało i przeprowadziło pierwsze w Polsce seminarium nt. BHP oraz ergonomii pracy, wsparte elementami samokształcenia zawodowego. Szkolenie BHP zostało przeprowadzone przez profesjonalną firmę posiadającą licencją państwową i zakończyło się egzaminem końcowym. Wynikiem zdania egzaminu jest zdobycie uprawnień do prowadzenia szkoleń wstępnych dla pracowników. Szkolenie to jest obowiązkowe dla pracodawców i ukierunkowane było na właścicieli salonów oraz szkół groomerskich. W szkoleniu wzięło udział 16 osób, z czego 9 to członkowie PSG.

Celem szkolenia była aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności w szczególności z zakresów:

 • oceny zagrożeń występujących w procesie pracy oraz ryzyka związanego z tymi zagrożeniami;
 • wdrożenie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ich przestrzeganie;
 • ochrony pracowników przed zagrożeniami związanymi z wykonywaną pracą;

Uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe oraz prospekty ze zdjęciami i opisami sprzętu groomerskiego wspierającego bezpieczeństwo i ergonomię pracy.

Wszyscy uczestnicy pozytywnie zaliczyli egzamin końcowy oraz otrzymali zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy – zaświadczenia ważne są 5 lat.

 

Miniona impreza obyła się w siedzibie firmy Germapol, której właściciele są członkami wspierającymi PSG. Zaprezentowano między innymi sprzęt stanowiący niezbędne wyposażenie salonu. Dla wielu uczestników prezentacji nowością były lampy UV do dezynfekcji salonu, myjki ultradźwiękowe oraz wiele preparatów niezbędnych dla zachowania bezpieczeństwa oraz sterylności sprzętu oraz sprzęt do ochrony wzroku i dróg oddechowych.

 

Seminarium i warsztaty / Owińska k/Poznania 31 marca i 1 kwietnia 2012 r.

W seminariach wzięło udział 75 osób, a w warsztatach 17.

Całość pokazu została zarejestrowana cyfrowo przez firmę VOJTECH STUDIO. Dzięki ujęciom z trzech kamer powstał wspaniały materiał szkoleniowy ukazujący w zbliżeniach wszystkie szczegóły trzech demonstracji. Istnieje możliwość zakupu dwupłytowego albumu.

Zajęcia prowadziła Corinna Verschuren (Belgia). Tematem seminarium była pielęgnacja i strzyżenie komercyjne ras długowłosych na przykładzie Yorkshire Terriera i Lhasa Apso oraz prezentacja technik nożyczkowych z wykorzystaniem MODEL DOGa.

corinna

Corinna Verschuren, światowej sławy specjalistka, zdobywczyni 24 złotych, 13 srebrnych i 18 brązowych medali oraz 7 BEST IN SHOW. Champion i Interchampion, założycielka belgijskiej reprezentacji kraju biorącej udział w Mistrzostwach Świata. Jest jedną z 9 najlepszych groomerów świata, którzy w 2008 roku wzięli udział w konkursie LES POOCHES CHALLENGE w Nowym Yorku. W 2010 roku nominowana do tytułu Groomera Roku na Cardinal Crystal Achivement Aword. Od 2006 roku można ją spotkać na większości konkursów groomerskich w roli sędziego w całej Europie. Prowadzi seminaria i warsztaty w Holandii, Austrii, Niemczech, Belgii i Polsce. Corinnę Verschuren można zobaczyć jak pracuje z rożnymi rasami w konkursach groomerskich Europy i Ameryki. Jej specjalizacją są pudle i inne rasy stylizowane i strzyżone. Pasja Corinny wyniosła ją na najwyższy poziom, by stała się ekspertem znanym na całym świecie zgodnie ze swoją dewizą: „doskonalenia własnych umiejętności, by móc pokazać innym szerokie możliwości rozwoju w groomingu”.

corinna

Podczas dwudniowych warsztatów i seminariów funkcjonowała ekspozycja firmy GERMAPOL, gdzie uczestnicy mogli zakupić wszystkie narzędzia użyte do pokazów podczas seminariów i warsztatów i nie tylko.

Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali zestawy kosmetyków od firmy Vulpes.

Wszyscy uczestnicy seminariów otrzymali upominki – kosmetyki od firmy Wahl.

Swoje produkty prezentowała firma Grande Finale, producent ubrań dla psów, a uczestnikom warsztatów wręczyła upominki.

Program zajęć

Sobota, 31 marca 2012
09.00-11.00 Seminarium i demo „Grooming wystawowy i komercyjny Yorkshire Terriera – podobieństwa i różnice w efektywnych technikach”
11.00-13.00 Seminarium i demo „Pokaz strzyżenia wg. sugestii uczestników z wykorzystaniem model doga”
13.00-14.00 Obiad na miejscu, zamawiany i płatny indywidualnie przez uczestników seminariów; napoje dostępne przez cały dzień na koszt organizatora.
14.00-17.00 Seminarium i demo „Grooming wystawowy i komercyjny Lhasa Apso – podobieństwa i różnice w efektywnych technikach”
17.30 Wspólna kolacja z Corinną Verschuren.
Niedziela, 1 kwietnia 2012
10.00-14.00 Warsztaty groomerskie dla Grupy I prowadzone przez Corinne Verschuren.
14.30-18.30 Warsztaty groomerskie dla Grupy II prowadzone przez Corinne Verschuren.

Galeria

Podczas seminariów zostały zaprezentowane narzędzia i kosmetyki niezbędne do wykonania groomingu. Podczas prezentacji technik nożyczkowych prowadząca zaprezentowała i objaśniła jaki efekt cięcia możemy uzyskać stosując różne techniki na tym samym modelu. Informacje te są bardzo przydatne w codziennej pracy salonowej na różnych rasach strzyżonych komercyjnie np.: Shih Tzu, Maltańczyk, Pudel, Czarny Terrier Rosyjski, Bichon, Bolończyk, Kerry Blue Terrier i inne ozdobne rasy długowłose.

2022

Seminarium i warsztaty groomerskie / Owińska k/Poznania 19-20 listopada 2011

Zajęcia prowadził Denys Lorrain (Francja), v -ce Prezes European Grooming Association, światowej sławy sędzia groomingu, groomer, kynolog, hodowca, handler, laureat wielu nagród prestiżowych konkursów fryzjerskich.

Denys Lorrain jako groomer otrzymał wiele prestiżowych nagród: kilkakrotnie zdobył nagrodę Best in Show w kilku kategoriach, złoty medal na Intergroom w Nowym Jorku. a w roku 1997 został uhonorowany tytułem World Champion. Od 1998 r. jest międzynarodowym sędzią konkursów groomerskich. Sędziował trzy mistrzostwa świata, mistrzostwa Europy Oster oraz wiele innych konkursów groomerskich w całej Ameryce i Europie. Brał również udział w różnego rodzaju pokazach, które odbyły się w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Tajwanie, Rosji i Europie. Poczytaj więcej na stronie Slicey

Podczas dwudniowych zajęć na stoisku firmy Germapol uczestnicy mogli zakupić wszystkie narzędzia użyte do pokazów podczas seminariów i warsztatów i jeszcze więcej…
Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali zestawy kosmetyków od firmy Vulpes.

Program imprezy
Sobota, 19 listopada 2011
09:00-13:00 Seminarium i demo „Grooming wystawowy i komercyjny west highland white terrier – podobieństwa i różnice w efektywnych technikach”
14:00-18:00 Seminarium i demo „Przygotowanie i strzyżenie ras do modelowania na przykładzie soft coated wheaten terriera w typie amerykańskim – techniki nożyczkowe w groomingu”

Mistrz zaprezentował grooming wystawowy. Objaśnił różnice w wykonaniu groomingu wystawowego vs komercyjnego oraz przygotowanie w/w rasy pod kątem konkursów groomerskich. Podczas seminariów zaprezentowane były narzędzia i kosmetyki niezbędne do wykonania sesji groomingu westa. Podczas prezentacji technik nożyczkowych prowadzący zaprezentował i objaśnił jaki efekt cięcia możemy uzyskać stosując różne techniki nożyczkowe na tym samym modelu.

Pet Grooming Show 2022

Metamorfoza Yorka

1 miejsce

Weronika Owczarek

2 miejsce

Klaudia Górna

3 miejsce

Marcin Gubała

Metamorfoza pudla i bichona

1 miejsce

Zuzanna Fulara

2 miejsce

Aleksandra Adrejkowicz

3 miejsce

Marcin Hawro

Metamorfoza shih tzu

1 miejsce

Sandra Mijhed

2 miejsce

Agata Kopeć

3 miejsce

Aleksandra Orc

Metamorfoza maltańczyka

1 miejsce

Izabela Krupska

2 miejsce

Sandra Mijhed

3 miejsce

Weronika Owczarek

Początkujący

1 miejsce

Justyna Węglewska

2 miejsce

Bartłomiej Zdziesiński

3 miejsce

Renata Groux

Nagrody specjalne

Najpiękniejsza metamorfoza

Izabela Krupska

Nagroda specjalna ufundowana przez firmę Germanów

Agata Marciniak

Nagroda specjalna ufundowana przez firmę Sewing

Katarzyna Solińska

Nagroda specjalna ufundowana przez
WszystkoDlaZwierząt.pl

Agnieszka Szmit-Kowalska

Nagroda specjalna ufundowana przez firmę
GroomerShoop.pl

Paula Kosińska-Łoś

Nagroda specjalna ufundowana przez firmę ERBE

Bartłomiej Zdziesiński

Nagroda specjalna ufundowana przez firmę Always Your Friend Polska

Małgorzata Lebiedzińska